Czyszczenie stali nierdzewnej | CBT profesjonalne narzędzia

Blog

Kompedium wiedzy o narzędziach ręcznych, elektronarzędziach i chemii technicznej.

26.07.2019

Czyszczenie stali nierdzewnej

Czyszczenie stali nierdzewnej

Stal nierdzewna uchodzi za materiał, który jest niezniszczalny oraz nie koroduje i nie wymaga konserwacji. Wbrew powszechnej opinii nie jest to prawda. W języku angielskim stainless steels oznacza (stainless) korodujące mniej. W praktyce oznacza to, że stal nierdzewna jest mniej podatna na rdzę, ale nie jest całkowicie wolna od niej. Jej powierzchnię należy w odpowiedni sposób konserwować. Służy do tego specjalny preparat do stali nierdzewnej, który skutecznie czyści, konserwuje i zabezpiecza powłokę stali nierdzewnej. Pamiętajmy, że owa „niezniszczalność nierdzewki” wynika z zastosowania cienkiej warstwy pasywnej na powierzchni. Wystarczy lekki osad, zanieczyszczenia czy działanie jakiś obcych materiałów i odporność stali znacznie się zmniejsza. Preparat do czyszczenia stali nierdzewnej ma właśnie pomóc zachować tę właściwości. Jego zastosowanie pozwala zakonserwować powierzchnię na wiele miesięcy.

Płyn do stali nierdzewnej to najczęściej mieszanina, w której skład wchodzą Eter dimetylowi, Weglowodory, C10-C13, n-alkan oraz izoalkany. Jego atutem jest to, że działa antystatycznie, jest odporny na kurz i zabrudzenia. Skuteczne środki do czyszczenia stali nierdzewnej są bezsilikonowe, nadają się do stosowania w polu widzenia, gdzie wymaga się osiągnięcia połysku i całkowitej czystości.

Płyn do czyszczenia stali nierdzewnej będzie skuteczny jeśli będziemy spryskiwać powierzchnie stali szlachetnej w odległości około 25 centymetrów. Wcześniej należy jednak mocno potrząsnąć puszką, a po równomiernym nałożeniu preparatu przetrzeć suchą ściereczką. Środek do czyszczenia inox sprawdzi się jednak tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy przed zastosowaniem preparatu powierzchnia będzie wyczyszczona. Warto o tym pamiętać, aby nie stosować środka jeśli stal nie będzie odpowiednio czysta. Do czyszczenia stali nierdzewnej z całą pewnością sprawdzi się spray inox sprzedawany najczęściej w opakowaniu 400 ml. Puszka jest poręczna i komfortowo można nią spryskiwać dowolne powierzchnie ze stali szlachetnej.

Konserwacja stali nierdzewnej

Producenci wytworów ze stali nierdzewnej powinni poinformować na życzenie kupującego o konieczności konserwacji powłoki. Nie jest prawdą, że stal nierdzewna nie jest narażona na zniszczenia. Częstotliwość konserwacji nie jest jednoznacznie określona, ale dobrą zasadą jest czyszczenie jej razem z oknami, a więc raz na 3-6 miesięcy w przypadku większych zabrudzeń oraz co 6-12 miesięcy w przypadku środowiska mniej narażonego na zabrudzenia.

Do czyszczenia stali nierdzewnej bezwzględnie nie wolno używać agresywnych środków myjących zawierających chlor lub wybielacze. Zakazane jest również mycie wodą z basenu. Grozi to zniszczeniem powłoki tlenków chromu. Pamiętajmy, aby nie czyścić stali nierdzewnej również ostrymi narzędziami. Wełna stalowa, papier ścierny, szorstkie czyściwa czy proszki do szlifowania z całą pewnością zrobią więcej szkód niż pomogą. Najczęściej spotykanymi zabrudzeniami stali nierdzewnej są oleje, smary, tłuszcze, farby, rdza, przebarwienia przypominające rdzę czy odciski palców.

Preparat do pielęgnacji stali nierdzewnej po uprzednim wyczyszczeniu powierzchni powinien nałożyć trwałą powłokę ochronną. Pamiętajmy, że nie każdy środek do konserwacji stali nierdzewnej będzie skuteczny i bezpieczny. W przypadku profesjonalnych firm, które na co dzień mają do czynienia z konserwacją stali szlachetnych powinny one poprosić sprzedawcę o pełny skład chemiczny i kartę charakterystyki, gdyż ewentualne skutki źle dobranego preparatu mogą przyczynić się do dużych strat. Profesjonalne firmy, które sprzedają spray do stali nierdzewnej ZAWSZE posiadają specyfikacje produktu i są w stanie udzielić szczegółowych informacji. Nie warto zatem kupować dowolnego preparatu w pierwszym napotkanym przez Ciebie markecie budowlanym.

Jeśli poszukujesz sprawdzonego i pewnego zmywacza do stali nierdzewnej INOX Cleaner polecamy zapoznać się z produktami marki CFI. Spray tego producenta polecany jest przez firmy działające w branży metalowej i uznawany za skuteczny i bezpieczny.

Zapisz się do newslettera

Obserwuj nas:

  • WEICON
  • KNIPEX
  • KNIPEX
  • TEST
  • UNIOR
  • HIKOKI
  • KSTOOLS
  • MILWAUKE
  • WERA
  • WIHA

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK