Jaki smar do łańcucha? | CBT profesjonalne narzędzia

Blog

Kompedium wiedzy o narzędziach ręcznych, elektronarzędziach i chemii technicznej.

13.09.2019

Jaki smar do łańcucha?

Jaki smar do łańcucha?

Przekładnie łańcuchowe od dawna  stanowią fundamentalne elementy wsparcia przemysłu. Używa się ich nie tylko w maszynach i urządzeniach produkcyjnych, ale również wózkach widłowych, rowerach czy motocyklach. Łańcuchy wspomagają między innymi przenośniki cięgnowe czy  maszyny budowlane. Spektrum ich zastosowania jest zatem bardzo szerokie. W niniejszym artykule chcielibyśmy skupić Państwa uwagę na niezwykle ważną czynność jaką jest smarowanie łańcucha.

Przekładnie łańcuchowe są ekonomicznym i niezawodnym rozwiązaniem, jednak podobnie jak każdy inny element stosowany w przemyśle nie należy ich traktować jako wieczne i niezniszczalne. Żywotność łańcucha w dużej mierze zależy od nas i od sposobów  ich konserwacji. Zaleca się użyć dobry smar do łańcucha, który na pewno zabezpieczy go przed szybkim zniszczeniem, ale niestety nie wszyscy stosują się do tej rady. Solidne smary przemysłowe często zastępowane są darmowymi sposobami takimi jak chociażby wyeksploatowane już oleje silnikowe czy hydrauliczne, które mają rzekomo być wersją oszczędnościową. W praktyce niestety okazuje się, że nie spełniają one funkcji smarnej w takim stopniu jak dobrej jakości smar do maszyn, co w konsekwencji obniża żywotność łańcucha.

Smar do łańcuchów ma przede wszystkim za zadanie zredukować tarcie oraz ochronić go przed zbyt szybkim zużyciem. Warto zatem wybrać wydajny i skuteczny środek, aby nie narażać całego urządzenia na awarię. Niskiej jakości smar lub niezalecany substytut może wykazywać brak przyczepności, może spływać i wyciekać, przez co nie spełni swojej funkcji.

Najlepszy smar

Kupując smar powinniśmy zwrócić uwagę na jego właściwości oraz zastosowanie, a także zalecenia producenta. Decydując się na olej do łańcucha czy środki smarne z niepewnego źródła narażamy się na obniżone właściwości penetracyjne, co w przypadku łańcuchów może okazać się ogromnym problemem. Ponadto źle dobrany smar w konsekwencji spowoduje większe zużycie energii, a także nie ochroni łańcucha przed korozją.

Według nas godnym polecenia produktem, który sprawdzi się zarówno w hali produkcyjnej, warsztacie, gospodarstwie domowym czy do konserwacji motocykla jest smar do łańcuchów marki CFI, oferowany w sprayu. Jego główne zalety to przede wszystkim:

 • Wydajny smar do połączeń łańcuchowych
 • Zmniejsza tarcie i zużycie współpracujących elementów
 • Tworzy niezwykle odporny film smarujący
 • Wypiera wodę i chroni przed wilgocią
 • Dobre właściwości pełzające, dzięki którym wnika w wąskie przestrzenie

Smar do łańcuchów marki CFI skutecznie nawilża wszystkie elementy łańcuchowe oraz chroni przed rdzą i korozją. Istotne jest to, że produkt charakteryzuje się dużą przyczepnością do łańcucha. Dzięki regularnemu stosowaniu smaru jest duża szansa na wydłużenie żywotności przekładni łańcuchowych, co oczywiście jest znacznie tańszym rozwiązaniem niż wymiana całego łańcucha.

 

Smar uniwersalny

Polecany smar do łańcuchów CFI to nie tylko skuteczny produkt chroniący, ale również smar uniwersalny. Sprawdzi się również jako smar do prowadnic czy smar do zamków. Można nim ponadto smarować broń, anteny, osłony kabli elektrycznych, aparaturę, sprzęt ogrodowy czy chociażby sprzęt wędkarski. Doskonały również jako smar do zawiasów.

Smary do łańcuchów powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta. Niewłaściwe użycie produktu może obniżyć jego skuteczność. W przypadku smaru marki CFI należy nanieść go na suche i czyste powierzchnie. Należy również odczekać około 30 minut, aż rozpuszczalnik odparuje. Nie jest wskazane użytkowanie łańcucha wcześniej. Smar może być stosowany w temperaturze pracy od -30°C do +120°C.

Ważne są również warunki przechowywania smaru. Powinien być utrzymywany w oryginalnym opakowaniu, maksymalnie 24 miesiące.  Stosowanie się do zaleceń producenta znacznie zwiększa skuteczność działania.

Oczekując od smaru do łańcucha wysokiej wydajności i niezawodności warto poświęcić chwilę czasu na analizę właściwości i dobrze dobrać go wedle własnych potrzeb. Nie zaszkodzi również porozmawiać chwilę ze sprzedawcą w celu uzyskania profesjonalnej porady.

 

Zapisz się do newslettera

Obserwuj nas:

 • WEICON
 • KNIPEX
 • KNIPEX
 • TEST
 • UNIOR
 • HIKOKI
 • KSTOOLS
 • MILWAUKE
 • WERA
 • WIHA

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK