Profesjonalne spodnie robocze | CBT profesjonalne narzędzia

Blog

Kompedium wiedzy o narzędziach ręcznych, elektronarzędziach i chemii technicznej.

09.09.2019

Profesjonalne spodnie robocze

Profesjonalne spodnie robocze

Podstawowym wyposażeniem w zakresie odzieży pracownika  produkcyjnego są buty, rękawice oraz nakrycie głowy, a także robocze spodnie. W niniejszym  artykule przyjrzymy się nieco bliżej tym ostatnim. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy tanie spodnie robocze mogą równie dobrze spełniać swoją funkcję co najdroższe na rynku ubrania pracownicze. Podpowiemy jakie spodnie robocze są godne uwagi oraz jakie rodzaje pasują do określonych czynności zawodowych.

Przy wyborze spodni roboczych właściciel firmy powinien kierować się kilkoma aspektami, które wpłyną na późniejsze bezpieczeństwo pracy, ale i na wygodę, która z kolei przełoży się na wydajność załogi. Warto zapytać pracowników o ich preferencje. Niejednokrotnie zdarza się, że zakupiona zostaje odzież robocza, która nie do końca sprawdza się na danym stanowisku. A to właśnie pracownik najlepiej wie w czym czuje się komfortowo i w jakich spodniach czy rękawicach pracuje mu się najlepiej. Drugą ważną kwestią jest specyfika zawodu. Pamiętać należy, że w innych spodniach pracuje spawacz, a w innych pracownik ekipy remontowo-budowlanej. I po trzecie istotną kwestią są wymogi na danym stanowisku pracy. Przed zakupem odzieży roboczej należy dokładnie sprawdzić przepisy BHP i tak dobrać ubrania, aby spełniały wymagane normy.

Dobre spodnie robocze to takie, które zapewnią pełną ochronę pracownikowi oraz będzie mógł pracować w nich bez poczucia dyskomfortu. Ważny zatem jest również rozmiar spodni roboczych. Musimy ponadto wybrać materiał z jakiego mają być wykonane oraz krój (do pasa, ogrodniczki).

Jakie spodnie robocze?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli spodni, a wybór spośród nich nie jest wcale prosty. Najczęściej dostępne są bawełniane spodnie robocze oraz bawełniano – poliestrowe.  Czysta bawełna jako naturalny składnik, bez żadnych domieszek jest wygodniejszy. Ponadto spodnie 100% bawełny są bardziej odporne na iskry – ważne w przypadku pracy szlifierza. Atutem bawełnianych spodni ponadto jest fakt, że lepiej oddychają i są przyjemniejsze dla skóry. Sprawdzają się również w przypadku alergików. Spodnie bawełniano  poliestrowe występują najczęściej w proporcji 64% bawełna i 36% poliester. Tego typu spodnie są nieco trwalsze oraz mniej chłoną wodę niż typowo bawełniane. Ponadto są łatwiejsze w konserwacji. Nie są jednak naturalne i tak oddychające jak bawełniane.

Przyjrzyjmy się też najpopularniejszym typom spodni roboczych, jakie mamy do wyboru:

 • spodnie robocze z odpinanymi nogawkami – ten rodzaj spodni jest dość uniwersalny, bo w krótkim czasie z długich spodni można zrobić krótkie. Zaletą jest zatem wygoda. Wadą tego rozwiązania jest jednak to, że łączenia są często tak wykonane, że drażnią skórę. W modelach gdzie nie ma kieszeni na odpięte nogawki z kolei pojawia się problem gdzie je schować po odpięciu, aby się nie zgubiły. Nie zawsze pracownik jest przecież blisko swojej szatni,
 • spodnie robocze do pasa – popularne spodnie robocze, sprawdzają się najczęściej wśród pracowników wykonujących pracę wewnątrz. Przy stosunkowo wysokiej temperaturze jesienią i zimą sprawdzają się też na zewnątrz. Ich zaletą jest to, że są wygodne. Wadą natomiast to, że szybko wypychają się w nich kolana,
 • ogrodniczki robocze – lepiej chronią przed wiatrem i zimnem. Mają zwykle więcej kieszeni na niezbędne narzędzia podręczne. Łatwiej też dostosować rozmiar do pracowników niewymiarowych. Ogrodniczki ponadto nie zsuwają się. Wadą jest to, że latem w takich spodniach jest za gorąco. Pracownicy, którzy nie czują się dobrze w szelkach mogą czuć dyskomfort. Są też nieco droższe od spodni roboczych do pasa.
 • spodnie robocze monterskie – nieco sztuczny podział, bo wpisać w nie można wiele spodni. Chodzi o to, że tego typu spodnie posiadają specjalne wszyte kieszenie na niezbędne narzędzia, śrubki, zaślepki itd. Sprawdzają się w przypadku na przykład mechaników czy monterów.
 • spodnie robocze z nakolannikami – przede wszystkim chodzi w nich o ochronę kolan. W wielu zawodach pracownik wiele czasu spędza w pozycji na kolanach. Dzięki nakolannikom jest mu wygodniej, a kolana są chronione.

Często w ofercie firm sprzedających profesjonalne spodnie robocze znaleźć można dedykowane ubrania. Przykładem jest odzież dla leśników, która wymaga normy EN 381. Spodnie te posiadają specjalną ochronę antyprzecięciową, mechaniczną ochronę przed kleszczami oraz wodoodporny materiał na wysokości kolan. Spodnie dla leśników występują zarówno w wersji do pasa, jak i na szelkach. Również spawacze mogą liczyć na specjalne spodnie czeladnicze. Spodnie dla spawacza muszą chronić przed iskrami spawalniczymi oraz przetarciami. Powinny być podwójnie przeszywane i posiadać solidne zamki.

Warto też zwrócić uwagę na charakter pracy oraz porę roku. Zimą sprawdzą się ocieplane spodnie robocze, które ochronią pracownika przed zmarznięciem, co może skończyć się chorobą i przymusowym zwolnieniem L4. Warto zatem zainwestować w tego typu spodnie, aby załodze było ciepło.

Latem z kolei sprawdzą się spodnie robocze na lato. Wykonane powinny być z cieńszego materiału, aby uniknąć przegrzewania się i nadmiernego pocenia. Warto również pamiętać o odblaskach, które chronią pracowników wykonujących pracę w zaciemnionych miejscach lub w nocy.

Zapisz się do newslettera

Obserwuj nas:

 • WEICON
 • KNIPEX
 • KNIPEX
 • TEST
 • UNIOR
 • HIKOKI
 • KSTOOLS
 • MILWAUKE
 • WERA
 • WIHA

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK