rodzaje-spawarek.png

Rodzaje spawarek

Spawarki to urządzenia spawalnicze wykorzystywane zarówno w przydomowych garażach i warsztatach, jak i profesjonalnych spawalniach czy firmach produkcyjnych. Służą do łączenia ze sobą elementów z metalu czy aluminium. Pomimo rosnącego znaczenia robotów spawających, a więc popularnej usługi spawania laserowego, tradycyjne narzędzia spawalnicze nadal cieszą się dużym zainteresowaniem.

Wyróżnić można 3 główne rodzaje spawarek:

Spawarki MMA – spawanie metodą łukową elektrodą otuloną,

Spawarki MiG/MAG – spawanie metodą MIG/MAG (w osłonie gazu),

Spawarki TIG – spawanie metodą TIG (elektroda nietopliwa)

Spawarki MMA

Najbardziej popularne urządzenia spawalnicze wśród amatorów i osób, które nie pracują zawodowo jako spawacz. Tego typu spawarki składają się z przewodu masowego z zaciskiem, przewodu z uchwytem elektrodowym oraz źródła prądu stałego lub przemiennego. Spawarki MMA dzielą się na kolejne 2 rodzaje. Są to:

Spawarki transformatorowe – są to najtańsze i najmniej skomplikowane jeśli chodzi o budowę spawarki. Mimo atutu cenowego, spawarki mają też wiele wad, takich jak choćby duży pobór prądu, niestabilne spawanie czy jakość uzależniona od elektrod. Spawarki transformatorowe to dobra opcja dla osób, które okazjonalnie spawają detale i nie potrzebują profesjonalnej spawarki.

Spawarki inwertorowe – bardzo wszechstronne spawarki, które mogą pracować z niemal każdą elektrodą otuloną. W przeciwieństwie do spawarek transformatorowych pobierają niewielką ilość prądu. Spawarki te są również lżejsze i bardziej wydajne i chętniej wykorzystywane przez profesjonalistów.

Spawarki MIG/MAG

Popularne migomaty spawalnicze sprawdzają się przy spawaniu różnego rodzaju metali oraz grubszego aluminium. Ich zaletą jest między innymi to, że zapewniają wysoką wydajność pracy i umożliwiają obróbkę w różnych pozycjach. Migomaty spawalnicze najczęściej wyposażone są w regulacje prędkości podawania drutu, przełączniki spawania punktowego, testy gazu czy testy drutu. Dobry migomat z pewnością znajdzie swoje miejsce w wielu warsztatach, firmach produkcyjnych czy placach budowy.

Spawarki TIG

Spoiny wykonywane przy użyciu tego rodzaju spawarki odznaczają się najwyższą jakością. Spawarki TIG są wszechstronne, a najczęściej wykorzystuje się je do spawania stali wysokostopowej oraz aluminium. Polecany TIG powinien być wyposażony w funkcję AC/DC zapewniającą pracę przy użyciu prądu przemiennego.

 

Jaką spawarkę wybrać?

Wybór spawarki wiąże się oczywiście z określeniem celu i częstotliwości użytkowania danego urządzenia spawalniczego. Zupełnie inne przeznaczenie ma spawarka do domu, a zupełnie inne spawarka do warsztatu, gdzie częstotliwość pracy jest zdecydowanie wyższa. Dużo zależy też od zasobności naszego portfela oraz tego, jakie elementy chcemy ze sobą łączyć. Jeżeli nie potrzebujemy spawarki profesjonalnej pierwszym wyborem powinna być dobra spawarka mma, których nie brakuje na rynku. Profesjonalny warsztat powinien rozejrzeć się za szeroką gamą spawarek MIG/MAG oraz TIG.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze spawarki?

Amperaż – im grubsze materiały mają być spawane tym amperaż powinien być wyższy. Amperaż wpływa na moc urządzenia. Profesjonalne firmy produkcyjne wykorzystują najczęściej spawarki do 250A. Te powyżej granicy 250A wykorzystywane są w przemyśle do bardziej skomplikowanych łączeń.

Sprawność – podawana jest tu liczba w procentach. Na przykład 70% oznacza, że w 10 minutowym cyklu pracy spawarka może pracować przez 7 minut, a 3 minuty potrzebuje na schłodzenie. Półprofesjonalne spawarki posiadają standardową sprawność na poziomie 35%.

Mobilność – bardzo ważna cecha przy wyborze spawarki. Jeśli spawanie będzie odbywało się w jednym, stacjonarnym miejscu nie będzie potrzebna w pełni mobilna spawarka.

Zasilanie – występują spawarki 230V oraz 400V. Wybór musi być oparty o sieć jaka występuje w domu czy warsztacie.

Średnica elektrody – większa średnica elektrody potrzebna jest do grubszych materiałów spawanych.

Masz pytania? Zadaj je naszemu ekspertowi. Pomoże w dobraniu optymalnej spawarki zarówno do użytku prywatnego, jak i profesjonalnego rozwiązania do Twojego warsztatu. Przejdź do KONTAKTU.