Rodzaje szczypiec | CBT profesjonalne narzędzia

Blog

Kompedium wiedzy o narzędziach ręcznych, elektronarzędziach i chemii technicznej.

02.09.2019

Rodzaje szczypiec

Rodzaje szczypiec

Szczypce to jedne z najbardziej powszechnych narzędzi ręcznych. Są niezbędne podczas majsterkowania, prac domowych, a także przy wielu specjalistycznych czynnościach. „Do czego służą szczypce”? Na to pytanie odpowiedzi jest wiele. Szczypce to narzędzia dla mechanika, ale też przyrząd, który powinien znaleźć się wśród podręcznych akcesoriów w każdym domu. Na jakie najlepiej się zdecydować? Doskonałym rozwiązaniem jest zestaw szczypiec. Może on obejmować zarówno uniwersalne szczypce, jak i szczypce specjalne przeznaczone do profesjonalnych, precyzyjnych prac. Szczypce są narzędziami odpowiednimi do zaciskania, zaginania oraz cięcia różnych materiałów. Dzięki doborowi odpowiednich szczypiec, szybko i z łatwością dokonasz wszelkich robót naprawczych. Te precyzyjne przyrządy zapewnią potrzebną precyzję chwytu i sprawią, że praca stanie się przyjemnością.

Rodzaje szczypiec

Szczypce zaciskowe – szczypce tego typu posiadają mechanizm zapadkowy, który pozwala na utrzymanie stałego zacisku na wybranym elemencie. Takie szczypce, oprócz wspomnianego mechanizmu zapadkowego, składają się z radełkowanych szczęk w różnych kształtach (zależnie od przeznaczenia narzędzia i modelu), a także śruby potrzebnej do regulacji siły nacisku.

Szczypce nastawne – charakteryzują się dużą uniwersalnością ze względu na regulowany rozstaw, który pozwala na pracę przy różnych elementach za pomocą jednego narzędzia. Dzięki zbliżonemu położeniu rękojeści i ergonomii, umożliwiają silniejsze zaciskanie. Są też wyjątkowo solidne – przełożony trzpień i zębatka z 12 położeniami gwarantują precyzję pracy. Szczypce nastawne znajdują zastosowanie podczas prac związanych z instalacją wodną i w czasie działań naprawczych przy samochodach, dzięki skutecznemu chwytaniu wszelkich elementów o zaokrąglonych kształtach.

Szczypce do izolacji – w wygodny sposób pozwalają na ściągnięcie izolacji. Narzędzie to bardzo szybko usuwa izolację z różnego rodzaju przewodów o różnych przekrojach. Usprawnia i ułatwia prace elektryczne, w znaczący sposób ograniczając czas potrzebny na tę czynność. Szczypce do izolacji są wykonane z wysokiej jakości stali, co gwarantuje ich długą żywotność.

Szczypce do kabli – umożliwiają precyzyjne i szybkie cięcie kabli. Dzięki wygodnej rączce i pewnemu trzymaniu, pracę można wykonywać z użyciem niewielkiej siły. Wysokiej jakości stal i ergonomiczne wykończenie szczypiec sprawia, że są doskonałym rozwiązaniem zarówno dla profesjonalistów, jak i majsterkowiczów.

Szczypce płaskie – to niezbędne narzędzie służące do kształtowania elementów, ich przytrzymywania i ściskania. Istnieją dwa rodzaj szczęk szczypiec płaskich: gładkie, odpowiednie do przytrzymywania miękkich i delikatnych materiałów (nie pozostawiają na nich śladów) oraz ząbkowane, wpływające na zwiększenie siły zacisku. Ząbkowane szczypce płaskie sprawdzą się w przypadku elementów twardszych, wymagających większego ściśnięcia.

Szczypce półokrągłe – doskonale radzą sobie z precyzyjnym chwytaniem różnych przedmiotów, służą również do cięcia drutu. To nieodzowne narzędzie w każdym serwisie, warsztacie i domu, ze względu na ich uniwersalność. Wyposażone są w powierzchnie chwytające o poprzecznym ząbkowaniu, a także ostro zakończone półokrągłe szczęki.

Szczypce tnące boczne – bardzo dobre do różnorakich zastosowań. Dzięki wysokiej jakości stali, z której są stworzone, nadają się do cięcia drutu miękkiego i grubego. Ich wydłużona, smukła główka umożliwia pracę w trudno dostępnych miejscach, a doskonałe ostrze sprawia, że cięcie jest precyzyjne i wymaga małego nakładu siły.

Szczypce do pomp wodnych – charakteryzują się niezwykle mocnym uchwytem ze względu na zoptymalizowaną budowę i kształt – dzięki temu gwarantują bezpieczeństwo pracy i jej wysoką wydajność. Wyposażone są w ząbkowane szczęki, które pozwalają na otrzymanie optymalnego uchwytu elementów.

Szczypce do zaciskania końcówek – pomagają precyzyjnie zespolić wszystkie elementy kabli, co jest niezwykle istotne przy pracach instalacyjnych. Wykorzystywane są najczęściej w elektronice, telekomunikacji, a także innych pracach monterskich.

Zapisz się do newslettera

Obserwuj nas:

  • WEICON
  • KNIPEX
  • KNIPEX
  • TEST
  • UNIOR
  • HIKOKI
  • KSTOOLS
  • MILWAUKE
  • WERA
  • WIHA

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK