rodzaje-szlifierek.png

Rodzaje szlifierek

Szlifowanie powierzchni to precyzyjny proces nadawania ostatecznej gładkości obrabianym wcześniej produktom. Na tym etapie należy wykazać się dużą dokładnością, bo od tego zależeć będzie wygląd elementu drewnianego czy metalowego. Osiągnięcie idealnego wymiaru , kształtu czy wyglądu zależy w dużej mierze od dokładności szlifierza, ale też od dobrze dobranych narzędzi. Bez nich nawet najlepszy fachowiec nie poradzi sobie ze szlifowaniem. Rodzi się zatem pytanie, jaką szlifierkę wybrać? W tym momencie należy przyjrzeć się nieco bliżej zastosowaniom, parametrom i rodzajom, aby wybór był jak najbardziej trafny. Nieco inne zadania spełniają szlifierki warsztatowe, które pracują na pełnych obrotach przez kilkanaście godzin dziennie, a inne szlifierki domowego użytku. Wybierając szlifierkę musimy zastanowić się czy potrzebna jest nam szlifierka pneumatyczna wymagająca podłączenia do instalacji sprężonego powietrza czy bardziej uniwersalna szlifierka elektryczna wymagająca jedynie podłączenia do gniazda elektrycznego. Poznajmy najbardziej charakterystyczne rodzaje tychże narzędzi.

Rodzaje szlifierek

  • Szlifierki kątowe – tak zwane kątówki. Są to najpopularniejsze szlifierki wykorzystywane zarówno w warsztatach firmowych, jak i domowych pracach remontowych przez amatorów. Można za ich pomocą przecinać i szlifować metale, ciąć ceramikę czy choćby szczotkować kamienie. Przy wyborze szlifierki kątowej warto zwrócić uwagę na średnicę tarczy, bowiem wpływa to na efektywność pracy. Zwykle dla domowego użytkownika wystarczy tarcza 115mm, natomiast w nieco bardziej profesjonalnych warsztatach wykorzystuje się tarcze o średnicy 230mm. Kupując tego typu szlifierkę warto zwrócić uwagę, czy posiada ona system antywibracyjne który znacznie poprawia komfort pracy. Ważną funkcją jest również niezwalnianie pracy szlifierki podczas docisku tarczy do materiału.
  • Szlifierki taśmowe – zdecydowanie bardziej profesjonalne narzędzia szlifierskie. Znajdują one zastosowanie w dużych warsztatach stolarskich oraz firmach produkcyjnych. Charakterystyczną cechą tego typu szlifierki jest cięcie tylko po linii prostej. Podczas wyboru szlifierki taśmowej należy zwrócić uwagę na prędkość przesuwu. W przypadku firmy produkcyjnej może to mieć ogromne znaczenie dla efektywności. Mamy do wyboru szybkości od 200 do 420 cm/s. Oczywiście im wyższa wartość tym lepiej dla produkcji seryjnej. Tego typu szlifierkę bardzo często wyposaża się w statyw, dzięki czemu narzędzie staje się stacjonarne.  Warto również rozważyć funkcję zasysania pyłów i odpadów.
  • Szlifierki oscylacyjne – tego typu szlifierki sprawdzają się do szlifowania zarówno płaskich powierzchni, jak i lekko zaokrąglonych. Stopa szlifierki pozwala docierać również do narożników. Najczęściej wykorzystuje się tego typu narzędzia do szlifowania drzwi drewnianych, blatów, mebli itd. Warto zwrócić uwagę na liczbę oscylacji. W przypadku profesjonalnego warsztatu im większa liczba tym lepiej dla wydajności oraz dokładności. Warto dobrze dobrać również stopę. Bardzo często się okazuje, że zbyt duża stopa uniemożliwia precyzyjne szlifowanie małych detali. Tu również warto zainwestować w system odsysania pyłów co zwiększy widoczność podczas pracy.
  • Szlifierki mimośrodowe – uniwersalne szlifierki wykorzystywane zarówno do szlifowania drewna, jak i metalu. Mogą obrabiać również powierzchni wklęsłe i wypukłe. Szlifierki wykonują nie tylko ruchy oscylacyjne, ale również obrotowe. Mogą być również wykorzystywane jako polerki. W tym rodzaju szlifierek mimośrodowość jest największa (ok 5mm). Liczba oscylacji wynosi zwykle do 26.000 wychyleń na minutę.
  • Szlifierki typu Delta – sposób pracy jest nieco podobny do szlifierek oscylacyjnych. Tego typu narzędzia stosowane są do szlifowania trudnych powierzchni, np. giętych krzeseł, ornamentów i ozdób mebli. Średnia mimośrodowość tych szlifierek wynosi od 1 do 2 mm. Ważnym dodatkiem są tu specjalne przystawki szlifujące pozwalające dotrzeć do szczelin czy otworów.

Najlepsze szlifierki

Powyższe rodzaje to najbardziej charakterystyczny podział szlifierek. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i pamiętać, że szlifierki to urządzenia o dużej mocy w stosunku do objętościowej wydajności skrawania. Ważne zatem jest przeznaczenie urządzenia. Dla użytkowników domowych oraz w warsztatach, gdzie szlifierek używa się w niewielkim wymiarze najczęściej wystarczą szlifierki uniwersalne. Idealnie gdy mają kilka trybów pracy i możliwość dostosowania  mocy do rodzaju wykonywanej pracy. Szlifierka wielofunkcyjna sprawdzi się raczej w mniej specjalistycznych warsztatach. W przypadku firm produkcyjnych, gdzie liczy się duża dokładność szlifowania oraz wydajność lepsze będą szlifierki przemysłowe. W tym przypadku trudno pisać o jednym, sprawdzonym sposobie doboru narzędzia, bowiem specyfika pracy produkcyjnej jest tak różna w wielu zakładach, że optymalne jest określenie specyfikacji narzędzia i dobranie jej pod konkretne wymagania. Aby dowiedzieć się więcej o wyborze profesjonalnej szlifierki zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.